VI THE IEK COMMITTEES
  •  

    Top Plaza, 1st Flr Rm 1-11, Kindaruma Rd – Off Ngong Rd

IEK Committees 2020/2022

Executive Committee
1. Eng. Nathaniel Matalanga President
2. Eng. Lucy Mutinda 1st Vice President
3. Eng. Eric Ohaga 2nd Vice President
4. Eng. Margaret Ogai Hon. Secretary
5. Eng. Carren Oyolla Hon. Treasurer
Membership Committee
1. Eng. Eric Ohaga Chairperson
2. Eng. Doreen Kago Vice Chairperson
3. Eng. Wachira Kahoro Member
4. Eng. Petronilla Ogut Member
5. Eng. David Mutonga Member
6. Eng. Joachim Mutua Member
7. Eng. Angela Odera Member
8. Eng. Asaria Onsoti Member
9. Eng. Jane Mutulili Member
10. Eng. Samuel Charagu Member
11. Eng. Bone Eliud Wanyonyi Member
12. Eng. Stanley Musau Member
Welfare, Diversity and lnclusivity Committee
1. Eng. Carren Oyolla Chairperson
2. Eng. Godfrey Marambe ViceChairperson
3. Eng. Fanuel Mwashigadi Member
4. Eng. Maureen Wangui Member
5. Eng. Oscar Wafula Wanyonyi Member
6. Eng. Karanja Cyrus Kimani Member
7. Eng. Viviane Nyamwalo Member
8. Elisha Omega Member
9. Nancy Abira Member
10. Desmond Barongo Nyagwoka Member
11. Cornelius Sailenyi Parsayo Member
Governance Audit and Risk Committee
1. Eng. Christine A. Ogut Chairperson
2. Eng. Eric Ngage Vice Chairperson
3. Eng. Elephas K. Gikungi Member
4. Dr. Eng. Peter N. Kimemia- Member
5. Eng. Peter 0.Wanday Member
6. Eng. Mercy Mugure Member
7. Eng. David Gitari Mugo Member
8. Eng. Mercy M. Wambugu Member
9. Eng. Mercy Karen A. Ogolla Member
10. Caroline Wambui Kinoti Member
11. Valentino Michira Member
Policy Research and Advocacy Committee
1. Eng. Justus A. Otwani Chairperson
2. Eng. Margaret Ogai ViceChairperson
3. Eng. Lucy Wanjiku Member
4. Eng. Shammah Kiteme Member
5. Eng. James N .Mwangi Member
6. Eng. Fidelis Kilonzo Member
7. Eng. Benard Ochieng Member
8. Dr. Eng. Muoki Mativo Member
9. Dr. Eng. Timothy Oketch Member
10. Dr. Eng. Elisha Aketch Member
11. Eng. Paul Ochola Member
12. Eng. Benjamin Nyawade Member
Alternative Dispute Resolution Committee
1. Eng. Roselane M. A Jilo Chairperson
2. Eng. Justus A. Otwani Vice Chairperson
3. Eng. Anthony Kigen Sang Member
4. Eng. Apollo Okello Rogo Member
5. Eng. Clarence Ouma Karot Member
6. Joel Rutto Sutter Member
Events & Conference Committee
1. Eng. Collins Juma Chairperson
2. Eng. Grace Kagondu Vice Chairperson
3. Eng. Hillary J. Nyaanga Member
4. Prof. Eng. Alex Muumbo Member
5. Eng. Catherine Munyi Member
6. Prof. Eng. Walter Oyawa Member
7. Eng. Michael Nderitu Member
8. Eng. Peter Otaya Nalyanya Member
9. Eng. Jennifer Nyambala Member
10. Geoffrey Nyandega Member
11. Catherine Nyambala Member
Outreach Committee
1. Eng. Michael Kamau Chairperson
2. Eng. Roselane M. A Jilo Vice Chairperson
3. Eng. Eric Ngage Member
4. Eng. John Keru Mwangi Member
5. Eng.Daisy Karimi Muthamia Member
6. Eng.Damaris Oyaro Kerubo Member
7. Abdifatah Jama Member
8. Mungu Radiance Rabillo Member
9. Cyrus Kiptala Kanda Member
10. Bernard Lekura Morintat Member
11. Ronald Koech Member
12. Christine Kanini Ndolo Member
Capacity Building & Mentorship Committee
1. Eng. Grace Kagondu Chairperson
2. Eng. Shammah Kiteme Vice Chairperson
3. Eng. Eric Ohaga Member
4. Eng. Godfrey Marambe Member
5. Eng. Christine Ogut Member
6. Eng. Weche Raphael Okubo Member
7. Eng. Monica Karanja Member
8. Eng. Dr. Gareth M. Kituu Member
9. Eng. William M. Anyika Member
10. Eng. Abdul Rashid Mohamed Member
11. Lynnette Muthoni Kimani Member
12. Luke Toroitich Rottok Member